Dėl kokių žmonių konkuruoja pasaulio valstybės?

Linda Duxbury, pasaulinio garso mokslininkė, trenerė, konsultuojanti Kanados, Australijos, JAV ir kitų šalių Vyriausybes, nevyriausybines ir verslo organizacijas pokyčių

sprott_topics_linda_stage

Linda Duxbury, Carleton universiteto kanadoje profesorė (Carleton universiteto nuotrauka).

valdymo srityje teigia, kad  didžiausia konkurencija pasaulyje vyksta dėl žmonių. 20 metų  perspektyvoje laimės tos šalys, kurios sugebės pasiūlyti tinkamas darbo sąlygas darbuotojui, galimybes derinti darbą ir asmeninį gyvenimą.

Kraštutinio liberalizmo ideologijai didžiausias priešnuodis – švietimas. Interviu parengiau kartu su kolegomis viešėdamas Europos policijos profesinių sąjungų konfederacijos delegatų ir vadovų kongrese balandžio 26-27 dienomis.

Pasaulis konkuruoja dėl žmonių

Vytautas Bakas (VB): Esame iš Lietuvos, nedidelės Rytų Europos šalies, kurios žmonės kiek daugiau, nei prieš du dešimtmečius atsikratė sovietinio jungo ir atkūrė nepriklausomybę. Ką žinote apie Lietuvą ar kitas Baltijos šalis?

Linda Duxbury (LD):  Žinau apie Baltijos valstybes, mūsų šalys sprendžia labai panašias problemas. Visų pirma tai migracijos problemos. Kanadai, Vakarų šalims reikia Jūsų žmonių – išsilavinusių, gabių. Esate reikalingi mums. Kanados visuomenė susiduria su demografinėmis problemomis. Jauni žmonės, turintys geresnį išsilavinimą nenori turėti vaikų. Mes laukiame Jūsų savo šalyje. Tuo tarpu Rytų Europos šalys, Rusija susiduria su dideliu darbingų žmonių netekimu ir tai alina šias valstybes. Europoje teko dirbti su Danijos Vyriausybe, viena mano doktorantė yra iš Estijos, tad apie šį regioną ir jo žmones žinau nemažai.

Žmonės be darbų, darbai be žmonių

V.B.: Beveik 20 metų tiriate darbo ir asmeninio gyvenimo derinimo problemas, nagrinėjaate migracijos klausimus. Kas yra pagrindinis Jūsų darbų užsakovas – Vyriausybė, profsąjungos, verslas? Kodėl Jūs tai darote?

LD: Mano specializacija – pokyčiai. Padedu inicijuoti pokyčius, ir juos valdyti. Jei jų norite, jei norite būti konkurencingi, išsaugoti savo žmones, turite pagalvoti galvoti apie pokyčius, apie tai, kaip būti patraukliems, kaip sukurti patrauklias darbo ir gyvenimo sąlygas.

Pagrindinis mano darbų užsakovas yra Kanados vyriausybė, dirbau Australijos, JAV, Pietų Afrikos vyriausybėms. Europoje dirbau su Danijos Vyriausybe. Dirbu su tais politiniais lyderiais, kurie mąsto apie 10-20 metų perspektyvas.

Netolimoje ateityje turėsime daug žmonių be darbų. Darbą sunkiai susiras tie,  kurie turi menkesnį išsilavinimą ir žemą kvalifikaciją. Tuo tarpu kvalifikuoti žmonės, turintys gerą išsilavinimą galės rinktis darbą visame pasaulyje. Pvz.: inžinieriai, gydytojai be didesnių sunkumų susiras darbą bet kurioje pasaulio šalyje. Jų norės visi. Laimės tos valstybės, kurios bus sukūrusios patrauklias darbo ir gyvenimo sąlygas, jos susirinks geriausius. Ir skaudžiai pralaimės tie, kurie šiandien gyvena šia diena ir nenori matyti toliau. Mes stebėsime paradoksą, kai bus daug darbų be žmonių ir daug žmonių be darbų. Šiuo atžvilgiu situacija atskirose šalyse bus skirtinga.

Pvz.: stebėdama Rusiją matau, kad ji susidurs su didelėmis problemomis, nes ten itin nepalankios darbo sąlygos, prasta švietimo sistema, didelė alkoholizmo problema. Šioje šalyje daugėja neišsilavinusių žmonių, kurie negalės įsitvirtinti darbo rinkoje. Panašių problemų turi JAV. Specifinė Rusijos problema ta, kad čia labai didelis alkoholizmas. Visa tai lems, kad greitu laiku Rusija turės mažai aukštos kvalifikacijos darbuotojų, ir daug žmonių, kurie neturi darbo. Jei Rusija atsitokės ir ten prasidės pokyčiai, Rusija gali pradėti siurbti šio regiono darbo jėgą. Rytų ir vidurio Europos šalys susiduria su panašiais iššūkiais, nes jos dabar praranda žmones ir ta šalis, kuri perpras žmonių poreikius, galės tapti šio regiono lydere.

Vakarų Europos šalys puikiai suprato, kad prasideda nuožmi konkurencija dėl žmonių ir stengiasi sukurti tokias darbo ir gyvenimo sąlygas, kad užsitikrinti galimybes prisitraukimus geriausius protus. Pokalbio pradžioje sakiau, kad mes laukiame Jūsų, mus Jūsų reikia.

Šiandien svarbu suprasti, kad Rytų Europos valstybės išsilavinusiems, kvalikuotiems specialistams negali pasiūlyti ir užtikrinti tokių sąlygų, kurias siūlo Vakarų Europos šalys. Kalba neeina vien tik apie verslo vaidmenį ar atlyginimus. Kalbame apie politiką, kuri lemia gyvenimo ir darbo aplinkos ormavimąsi.  Jei niekas nesikeis, Lietuvai, kaip ir kitoms Rytų Europos šalims bus sunku, nes Vakarų Europos šalys nugvelbs jų žmones.

DSC_0026

Europos policijos profesinių sąjungų konfederacijos kongresas, 2016m. balandžio 26-27 d.

VB: Lietuvos visuomenei kelia nerimą didelė darbingų žmonių emigracija, tai, kad mes prarandame protus. 3 mln. žmonių turinčiai valstybei tai didelė problema. Kol kas neatrandami sprendimai, kad šiuos procesus galima būtų suvaldyti, susutabdyti. Ką patartumėte Lietuvos politikams?

LD: Jūs (Jūsų Vyriausybė)  turite auginti lietuvius. Manyčiau, kad svarbu siekti, kad Jūsų žmonės galėtų įgyti kuo geresnį išsilavinimą. Svarbu užtikrinti Jūsų šalyje aukštą švietimo kokybę. Taip pat svarbu kurti tinkamą darbo aplinką, tinkamas darbo sąlygas.

Artimiausioje ateityje Jūs negalėsite konkuruoti net ir pigia darbo jėga. Jei tai darysite, Jums teks konkuruoti su Vietnamu ar Filipinais. Ar Jūs manote, kad tai pavyks? Jūsų elitas turi siekti, kad lietuvis būtų kuo geriau išsilavinęs, kad jo paslaugų reikėtų visiems. Jei turėsite kvalifikuotus ir išsilavinusius žmones, Jūsų šalis bus patraukli investuotojams.

Jei neturite stiprių profesinių sąjungų, iniciatyvos imtis turi Vyriausybė. Pvz. JAV, kurios garsėja liberalumu, kai kurios valstijospradėjo reguliuoti minimalų atlyginimą – neseniai buvo patvirtintas minimalus 15 dolerių valandinis atlyginimas. Taip pat svarbu, kad įstatymai sukurtų sąlygas žmonėms derinti šeimą, studijas ir darbą, būtų palankūs motynystei (tėvystei), siekti išsilavinimo. Turite suprasti ir tai, kad  šiuolaikinio vyro ir moters vaidmuo keičiasi. Vyrai nori būti tėvais, o ne aukotis kaip jų tėvai. Jie nori turėti atostogas, laiko šeimai, hobiui, draugams, pomėgiams. Mano 10 metų tyrimų rezultatai parodė, kad labiausiai jauną žmogų motyvuoja tai, kad darbe būtų tiesiog  smagu. Politikams svarbu priimti tokius sprendimus, kurie leistų Jūsų šaliai būti patrauklia gyventi ir dirbti.

Darbo jėgos pigumas – iki kiek galime nusileisti?

 VB: Rytų Europoje yra nuomonių, kad investicijas į šalį stabdo tai, kad darbuotojai turi per daug apsaugų. Darbuotojo gerovė kainuoja brangiai, todėl investicijos psiekia tas šalis, kuriose darbo santykiai lankstesni, darbdavys gali mažiau įsipareigoti darbuotojui ir priešingai-liberalesni darbo santykiai leidžia atpiginti darbo jėgą ir pritraukia daugiau investicijų.

LD: Jūsų klausime suformuluoti argumentai yra patrauklūs tik iš pirmo žvilgsnio, bet valstybė ilguoju laikotarpiu turės didelių neigiamų pasekmių. Ar Jūs paskaičiavote, kiek Jūsų šaliai kainuoja prarasti išsilavinusį, aukštos kvalifikacijos žmogų? Tūkstančius tokių žmonių? Kita vertus, jei Jūs norite konkuruoti pigia darbo jėga pagalvokite, ar Jūs galite konkuruoti ja su Filipinais, Vietnamu?  Tos vyriausybės, su kuriomis man teko dirbti tokių nuostatų neturi. Jos siekia sukurti savo valstybėse patrauklias  gyvenimo ir darbo sąlygas. Vakarų šaslys siekia sukurti kuo geresnes darbo sąlygas tam, kad pasiimti geriausius. Jos puikiai supranta, kad žmonės kuria verslus ir žmonės kuria vertę.

Jau minėjau, kad didžiausia konkurencija vyksta dėl darbuotojų. Jei vaikysitės pigios darbo jėgos, vengsite įsipareigojimų žmogui, po 20 metų  atsidursite gilioje duobėje. Pasaulis turės pigios darbo jėgos perteklių. Geriausias atsakas populistiniams trumapalikį poveikį turintiems argumentams vienintelis – tai žmonių švietimas, kokybiška mokymo sistema. Jei Jūsų šalyje gyvens išsilavinę, aukštos kvalifikacijos žmonės, investuotojai ateis pas Jus patys ir Jūs dėstysite savo sąlygas.

Kalbėjosi:

Vytautas Bakas, Edita Milaševičiūtė

 

Reklama

Įrašo “Dėl kokių žmonių konkuruoja pasaulio valstybės?” komentarų: 1

  1. Atgalinis pranešimas: Darbai be žmonių ir žmonės be darbų | Vytautas Bakas

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s