BPC istorijos atomazga: maitvanagiai su antpečiais švenčia dar vieną pergalę?

Artūras Kedavičius atsistatydino iš Bendrojo pagalbos centro (BPC) vadovo pareigų. Reikia suprasti – nuo rytdienos Bendrojo pagalbos linija veiks be trikdžių! Klasikinė praktika, kai padalinio vadovas traukiasi dėl sušlubavusios jam pavaldžios institucijos veiklos yra greitai “suvalgoma“ mūsų visuomenės. Ja įgudo naudotis nomenklatūrinę vadybos mokyklą menantys generolai ir politikai, nes taip patogu nuslėpti tikrąsias problemos priežastis ir sumėtyti pėdas. Tokio reiškinio pasekmė – netenkame padoriausių pareigūnų, nes sprendimą trauktis kai nėra vadovybės pasitikėjimo gali priimti tik labai padorūs, brandūs ir savo profesiją branginantys karininkai. Kita vertus tokie sprendimai neapsaugo visuomenę nuo naujų nelaimių, kurių šiaip jau galėtume išvengti.

Atsistatydinusio BPC vadovo kaltė manęs neįtikina. O padorių, kompetentingų pareigūnų atsistatydinimas daro žalą visuomenės interesams ir silpnina valstybės tarnybos „genofondą“.

Kaip žinia, iki šiol mes neturime aiškių atsakymų, kaip ir ar pagalbos gyventojams sisitema veikia. Neturime, nes neaišku, kas už tuos sprendimus atsakingas. BPC pavaldus Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui (PAGD), kuriam vadovauja generolas Remigijus Baniulis, o technologinius BPC sprendimus „kuravo“ tiesiogiai Vidaus reikalų viceministras. Taigi, BPC valdymo procese dalyvauja trys vadovai, tad norint išsiaiškinti kaltus, reiktų nagrinėti trijų asmenų kompetencijų lygius ir tik tada daryti išvadas. Akivaizdu, kad šį kartą nelaimė įvyko ne dėl to, kad nesuveikė technologinis sprendimas nustatyti skambinančiojo numerį (BPC vadovo kompetencijos sritis), o dėl to, kad jis apskritai nebuvo įdiegtas (PAGD vadovo ir Vidaus reikalų ministro kompetencijos sritis)!

Sutikime, kad viena situacija susiklosto, kai BPC operatorė nesureaguoja į pagalbos skambutį, arba sutrinka veikianti sistema ir nesiimama trūkumų pašalinti ir dėl to nesuteikiama pagalba, o kita, kai neužtikrinami technologiniai sprendimai, kurių diegimas nuo BPC vadovo nepriklauso. Trečia situacija, kai PAGD vadovas pagal jam priskirtas funkcijas neatlieka sau pavaldaus svarbaus padalinio stebėsenos, nereaguoja pavaldžių padalinių ataskaitas, neorganizuoja pagalbos gyventojams teikimo, neaudituoja veiklos ir nesiima iniciatyvų parengti sprendimų, kurie pagal kompetenciją ir subordinacija yra išskirtinė PAGD vadovo teisė ir pareiga.

Tikiu, kad Lietuvoje atsiras jėga, kuri pasidomės šia istorija iki galo.

Esu tikras, kad sprendimas trauktis A. Kedavičiui dabar yra pats blogiausias, kurį galima priimti tokioje situacijoje. Šį blogą išsiųsiu šešėlinės Vyriausybės ministrui tikėdamasis, kad istorija verta parlamentinės kontrolės procedūros pateikdamas keletą įžvalgų.

Ministras Barakauskas sprendžiant iš jo pasisakymų tik tragedijos dieną sužinojo, kad BPC pavaldus jo žinybai (PAGD), o ne policijai, todėl tikėtis sprendimų iš čia arba objektyvaus vertinimo sunku. Tuo tarpu Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento vadovas Remigijus Baniulis, kuriam tiesiogiai pavaldus Bendrasis pagalbos centras, tikėtina, suvokia savo padėties rimtumą, bet rodos iki šiol sugebėjo išvengti profesijos skersvėjų pasakodamas žmonėms apie sėkmingai nuimamus kačiukus nuo medžių, bet nesugebėdamas įspėti visuomenės apie gręsiančius pavojus, susijusius su pagalbos telefonu. Perfrazuojant tarnybą jau palikusio BPC vadovo A. Kedavičiaus atsisveikinimo laišką, galima būtų pasakyti – R. Baniulį iki šiol angelai, persirengę raganomis aplenkia ir dovanų neneša.

Įžvalgos

Pasirinktas sprendimas patraukti vadovą blogas visų pirma dėl to, kad BPC funkcionavimo klausimas iki šiol nėra sprendžiamas. Pulkininko aukos politikams ir visuomenei greičiausiai pakaks tam, kad kompensuoti emocijas, kurios kilo po tragiškos jaunos merginos žūties. Bet šis sprendimas neapsaugo nuo kitų nelaimių.

Antra, tai puiki proga politikams į strategiškai svarbią statutinę įstaigą paskirti savą žmogų. Kodėl ji svarbi strategiškai, ogi todėl, kad tai vienintelė institucija, į kurią kasdien suplaukia visa informacija apie Lietuvos žmonių (visų mūsų) kasdienybę.

Trečia, tie, kurie buvo atsakingi už dešimčių milijonų lėšų panaudojimą galės ramiau atsipūsti. Akistatos su atsakomybe už neveikiančią pagalbos sistemą ir panaudotus milijonus pavyks išvengti ir šį kartą.

Ketvirta, nuo visuomenės vėl siekiama nuslėpti tiesą, o tiesa man svarbi visų pirma todėl, kad galėtume apsaugoti dar likusius padorius pareigūnus nuo maitvanagių su antpečiais, kurie nuodija padorumą, garbę, atsakomybę, be kurios tarnystė visuomenei yra neįmanoma. Tiesa man svarbi dėl to, kad nevykėliai ir toliau tarpsta išstumdami gabiausius žmones.

Tuo tarpu generolas R. Baniulis, pradėjęs tyrimą prieš savo pavaldinį (A. Kedavičių) ir jį atlikdamas PAGD, mano įsitikinimu klimpsta ir rizikuoja supainioti viešuosius ir privačius interesus, nes tirti jam reikės savo paties, o gal net ir ministro Barakausko kurio nors komandos nario veiklą. Ministras vertinimo dėl interesų pažeidimo išvengė, kai tyrė Gražulio skundą prieš policiją, tikiuosi pakaks proto tai padaryti generolui ir pačiam paprašyti, kad įvykį tirtų nepriklausoma instituciją.

P.S Jei tik išvados bus viešos, būtinai jas įvertinsiu savo bloge, nes maitvanagiams su antpečiais vienos aukos nepakanka, jie minta mūsų visų nelaimėmis.

Reklama

Įrašo “BPC istorijos atomazga: maitvanagiai su antpečiais švenčia dar vieną pergalę?” komentarai: 2

  1. Gyvenam kreivu veidrodžių karalystėje, apie tikras demokratines vertybes neverta nei kalbėti, dar kokiu 30-50 metu teks plaukioti šitame kanalizacijos vamzdyje, kol išplauksime.

  2. be reikalo p.Kedavičiau……. nereikėjo trauktis…… reikia tiesiog tik dirbti……. o politikams, savo sprendimais, daryti viską, kad BPC dirbtų visu pajėgumu………….. gebėdama gauti kiekvieno telefono koordinates……..

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s